Nedanstående är ett protokoll från mötet på Östra Real i Stockholm idag för Piratpartiet . Som vanligt ber jag om ursäkt för det dåliga språkbruket.
*********************************************************************
Klockan 18.19 kommer jag till mötet, och redan är ett tjugotal pirater här på Östra Real. Någon har tagit med sig två tårtor med piratloggan. Hans J. Ger mig massor av piratbilder han tagit, som han säger att jag får publicera på bloggen (jag kommer nog publicera några av dem). Klockan 18.27 flyttar vi om möblerna lite så att alla sitter i en ring. Plötsligt blir alla mycket lättare att se och prata med, och räkna (just nu är vi 18 personer). Alla som vill får ta av tårtorna. Klockan 18.32 är vi 24 pirater. 18.36 tycker Anna att vi ska äta tårta några minuter först och fira att det gick jättebra i valet, och jag har lyckats lägga in alla Hans J.s bilder på min dator.18.39 är vi 28 pirater, och ”ringen” (eller snarare rektangeln) expanderar hela tiden för att fler ska få plats. 18.42 börjar mötet.
*Alla ska säga ett plus och ett minus angående valarbetet. Jag orkar inte skriva vem sade vad, utan skriver bara punkter utan att ange vem som sade det, kortfattat:
Plus
+många var väldigt engagerade (detta tog flest upp)
+trevligt att dela ut flygblad, få sa ngt negativt, folk var nyfikna, gäller även på valdagen, de flesta andra partirepresentanter som delade ut valsedlar var negativa
+media börjar fatta att vi även bryr oss om integritet och inte enbart fildelning. Media skriver kanske inte att vi bryr oss om medborgarrätt, vilket är synd, men det är meråt det hållet nu än tidigare.
+vi fick 99 procents täckning av vallokalerna
+att folk engagerades som inte tänkte sig gå med i ngt parti eller dela ut flygblad tidigare
+att många lärt känna många trevliga människor bättre
+att vi fick jättemånga ”jag har röstat pirat”-knappar gratis
+bra att folk kommenterade dåliga krönikor och dylikt, överlag har folk haft en god ton i kommentering av etablerade media-artiklar
+PP har nu blivit ett slags etablerat parti och syns på många platser/tidningar
+vi kom in i EU-parlamentet (:-))
+alla medlemmar är trevliga och har humor
Minus
-informationsflödet var ganska dåligt
-att vi inte lyckades så bra att använda det faktum att vi var flera gånger fler än valrörelsen 2006
-vallokalsbokningen, det fanns dubbletter och vissa vallokaler angavs på fel ställe
-vissa kommunledare bokade upp massor av vallokaler själva långt innan valet, vilket gjorde det svårt för folk som bor närmare att ta hand om vallokalerna vilket vore bättre så att kommunledarna slipper åka runt jättemycket, antingen borde vi haft ett annorlunda system eller så borde kommunledarna vänta till precis innan valet, lita på svärmen
-vallokalsbokningen var begränsad, man borde ha kunnat skriva upp sig som back-up
-valnämnden borde informera valförrättare bättre
-vi borde haft ”jag har röstat pirat”-knappar och delat ut tidigare, de är bra för det kan få folk att rösta också
-forumet är fortfarande inte städat
-vi fick bara 6,9 procent i sthlm
-jobbigt att dela ut valsedlar, kanske hellre tvåtimmarspass som många av de andra partierna hade? Står man i fyra timmar är man ändå inte så trevlig. Vill man stå längre än två timmar kan man boka upp flera pass.
-dåligt med lokala aktiviteter utanför centrala sthlm
-folk var inte på alla platser så engagerade att dela ut valsedlar
-ingen har tackat väljarna ännu
-vi måste vårda bättre de 250 000 som röstat på oss så att de röstar på oss senare också
-inte så välorganiserat… detta råder det lite delade meningar om. Vi bör kanske inte ha hiearki, men däremot struktur. Det kommer komma ett community eller något sådant, och Pirateweb kommer uppdateras. Förhoppningsvis kommer folk kunna dela personuppgifter (telefonnummer och sådant) bättre, kanske genom att klicka i ngn ruta vid registrering, ”jag vill att andra ska kunna se mina uppgifter”?
-vi var ganska oförberedda. Vi gjorde rätt mycket på lördagskvällen, dvs fixade med valsedelutdelningen och sådant, vilket var lite sent.
-aktivistsms:en borde fungera bättre, de skickas ut lite sent och så. Folk som har rättighet att skicka sms:n bör tänka i tid på att skicka ut dem.
-vissa tror fortfarande att vår enda fråga är fildelning
Övrigt folk sade under plusminustiden
-/+ det är inte bra att vara otrevlig tillbaka mot folk om de är otrevliga. Är vi otrevliga tillbaka kommer vi inte vinna någonting, men är vi trevliga kanske de fattar att man inte bör vara otrevlig.
-/+ fokus nu blir delvis på att försöka engagera alla fyrtiotusen nya medlemmar vi fått denna vår
*Jan Lindgren och Anna Troberg kommer lämna sina poster i Sthlm, för de har inte tid med det (de har andra poster nationellt). Mejla anna.troberg@piratpartiet.se om ni vill ha någon av deras poster med information om er själva, så kommer vi ha omröstning på forumet sedan. Valet kommer vara antagligen i mitten på augustil, och info kommer då presenteras på sthlmsbloggen. Valperioden kommer vara några dagar, dvs alla kommer ha ett par dagar på sig att rösta. Det viktiga i sthlm är att vi får ledare för varje valkrets.
*En ganska avancerad diskussion om organisationsstrukturen är… Men som Anna säger, vi kan inte ändra hela organisationen på en gång. Vissa vill att det ska vara mer hiearkiskt och mer likt de etablerade partiernas struktur, medan andra vill behålla det så som vi har nu. Alla bör fundera på detta, tycker någon. Vad är fördelarna/nackdelarna med mer struktur?
*Någon som vill vara informationsansvarig (definition och arbetsuppgifter saknas just nu, väldigt svävande den person som har hand om att information ska komma till folk…)? E-maila då anna.troberg@gmail.com. Vi måste ha en vice informationsansvarig, ifall den informationsansvariga blir sjuk eller så.
*I Täby vill kommunen (?) ha betalt för att de tagit ner våra affischer från illegala platser.
*Pride närmar sig, vill ni hjälpa till anna.troberg@gmail.com, det brukar vara jättekul. En lastbil efterfrågas, mejla om du kan fixa det. Syftet är dels att propagera för integritet som är viktigt för HBT-rörelsen och dels att de andra partierna är där (förutom KD…).
*Det är bra om vi får ut information bättre. Nu finns det massor av kanaler, och många vet inte ens hur man kommer till dem… Sthlmsbloggen kommer få sådan information inom kort.
20.07 avslutas mötet.
Detta inlägg finns på http://intressant.se/intressant. Du kan läsa andra bloggares tankar rörande samhälle, politik, AFK, Piratpartiet, möte, möten, EU-valet, EU-valet 2009, val, EU-val, pirat
VARNING!
E-post och ALL Internettrafik till och från Sverige, eller som passerar servrar i Sverige, avlyssnas av Försvarets Radioanstalt, FRA. (Text från Journalistförbundet)
WARNING!
E-mail and ALL Internet Communications to and from Sweden, or via servers in Sweden, is monitored by the National Defence Radio Establishment. (Text from Journalistförbundet)
[…] men däremot utvärderades valrörelsen och organisationsstrukturen diskuterades. Protokollet finns upplagt på min blogg. Var nästa möte kommer vara glömde vi ta upp; troligtvis kommer det antingen vara på Gråmunken […]
Hej Calandrella. Här är min bloggadress: http://lokrian.wordpress.com
Det börjar bli dags att mobilisera på hemmaplan,som sagt var. Bara ett år kvar snart ! Och ja,många av rösterna kommer från alla som ledsnat på denna skit vi fått utstå,speciellt dom sista åren med kartläggningar och trakasserier. En stor skara röster kom garanterat pga detta !
Grattis alla till ett mycket väl utfört valarbete. Här i södertälje så har jag hört av en hel del att valsedlar saknades. I övrigt är det väldigt lite man hör av partiet här. Man kan ju unda om det bara är jag som är aktivist här.
det var väldigt lite reklam för partiet ute på gator o så. Minns inte att jag såg något alls från partiet. Vi måste bli bättre på att marknadsföra oss även i småkommunerna
Jag tror att det viktigaste inför riksdagsvalet är att vi inte känner oss mättade nu och tror att nu har vi vunnit och visat våran grej. Det är riksdagsvalet som är, och alltid har varit prio ett så nu gäller det att gasa ännu mer. Som Peter skrev, det är ”bara” ett år kvar..
[…] uppskrivna på att lägga ut valsedlar för partiet i 93 procent av dessa. Slutligen kom vi upp i 99 procent. I detta val gällde nämligen fortfarande den gamla vallagen, den som stipulerade att partier […]