Uppdatering: inspiration till nedanstående fick jag av bloggen Frihet, Fildelning och Feminisms framtidsscenario.
Nedanstående berättelse är påhittad (eller, tja… ni får se efter berättelsen).
—-
Kalle Johansson hade just lagat klart en kanna te. Han öppnade kylskåpet för att ta mjölk i teet, men insåg lätt besvärat att mjölken var slut. Johansson suckade, drog på sig sin jacka och sina skor och begav sig till affären (ett mycket stort varuhus som sålde allt från mat och dryck till kläder och skor). Han plockade ned två ekologiska (Johansson var en sann miljövän: han var vegetarian, tog alltid tåget när han åkte långt och all el i hans lägenhet kom från vindkraft) mjölkpaket från mejerihyllan och gick till kassan för att betala.
”20 kronor”, sade kassören. Johansson räckte fram en tjugolapp, fick sitt kvitto och gick sedan hemåt. På vägen hem hörde Johansson någon som närmade sig honom. ”Ge tillbaka dem där!” Johansson förstod ingenting. ”Ursäkta, är det något jag kan hjälpa er med…?” Mannen, som nu hunnit ifatt Johansson, stirrade ilsket på Johansson och sade ”Du stal mjölkpaketen. Ge hit dem genast, och betala… tjugo gånger vad de var värda, så går jag inte till domstol med det här.” ”Men…” Johansson var helt paff. Han hade ju betalat för mjölken! ”Gå till domstolen då. Jag harinte tagit mjölken och ni har ingen bevisning.”
”Jaså, inte?” Mannen höll fram en filmkamera och klickade på ”Play”. En videofilm, som från en övervakningskamera, startade. En suddig figur, som faktiskt liknade Johansson avlägset (personen hade samma sorts jacka och byxor), smög mycket riktigt åt sig mjölkpaketen och rusade sedan ur affären. Johansson insåg att filmen naturligtvis måste varit fejkad, och en teknikkunnig domstol hade kommit till samma slutsats; den hade åtminstone inte räckt som bevisning. I en teknikkunnig domstol, som visste att övervakningskamerebilder kan förfalskas. ”Fram med pengarna. Annars går vi till domstol där du får betala rättegångskostnader och 40 gånger vad mjölkkpaketen kostade också.” Johansson började bli smått orolig. Att betala fyratusen kunde han, han skulle inte kunna åka på tågsemestern genom Europa han sparat till i ett år, men det skulle inte vara förödande för hans ekonomi. Rättegångskostnader på några hundratusen däremot…
”Du får tio dagar på dig. Annars tar vi den här filmen till rätten, och dessutom kommer vi gå in i ditt hem och leta överallt efter bevisning. Vi har nämligen visat filmen för rätten redan och därmed fått ut personuppgifter som adress om dig.” Nu började Johansson bli förfärad. Hemma hade han affärshemlighet värda några tusen… Inte jättestort värde, men om de kom ut skulle han helt klart få sparken av sin chef. Och dessutom var domstolarna i staden Johansson bodde i kända för att inte vara särskilt kunniga inom ny teknik. Johansson betvivlade att de visste att den nya tekniken medfört möjligheten att ganska skickligt skapa förfalskningar av övervakningskamerebilder.
På banken hade Johansson faktiskt exakt fyratusen, den summa mannen ville ha. Johansson var lite desperat, för hans partner hade nyss gjort slut, och det sista Johansson ville just nu var att bli indragen i en rättegång. ”Nå? Hur blir det? Du ska veta att när vi vinner i rättegången, om du nu låter det bli en sådan, kommer du även få betala en tidningsannons om domen.” Det var droppen. Johansson skulle inte kunna få något framtida jobb inom sin bransch om alla visste att han dömts för stöld. ”Jag… okej. Jag betalar.”
”Inom tio dagar, Johansson. Kom ihåg det.” Med en uppgiven blick tittade Johansson på mannen som vek av bakom ett hörn och försvann.
—-
Här lämnar vi den förtvivlade Johansson som just gått miste om sin tågresa genom Europa han sparat i ett år till, för att bege oss till verkligheten. Riksdagen i landet Sverige har precis stiftat en lag som ger upphovsrättsinnehavare möjligheten att skicka kravbrev till folk. Verkligheten öppnar upp för en händelse exakt likadan som historian, med ennda skillnaden att det är upphovsrättsbrott och inte stöld som skett (skillnaden är i och för sig mycket stor mellan upphovsrättsbrott och stöld, men om något av de skulle motivera en sådan här lag är det definitivt stöld… och se hur dålig lagen skulle vara ändå, trots att det var stöld och inte upphovsrättsbrott) .
För att se till att historian inte blir verklighet särskilt många gånger: gå med i Piratpartiet. Och rösta på Piratpartiet i EU-valet 7 juni.
Detta inlägg finns på http://intressant.se/intressant. Du kan läsa andra bloggares tankar rörande IPRED, berättelse, Internet, berättelser, samhälle, politik, saga, rättssäkerhet, sagor, Piratpartiet, historia, historior, bevis, EU-valet, EU-valet 2009, bevisning, intrångsundersökning, skärmdump, skärmdumpar, upphovsrätt, fildelning, illegal fildelning, copyright, immaterialrätt, upphovsrättsbrott
VARNING!
E-post och ALL Internettrafik till och från Sverige, eller som passerar servrar i Sverige, avlyssnas av Försvarets Radioanstalt, FRA. (Text från Journalistförbundet)
WARNING!
E-mail and ALL Internet Communications to and from Sweden, or via servers in Sweden, is monitored by the National Defence Radio Establishment. (Text from Journalistförbundet)


Jag kan inte tro det, men det finns faktiskt ytterligare något Johansson skulle kunna råka ut för: att hans tillgångar fryses och att hans dator (vad kan vara bra liknelse… kylskåp?) beslagtas, vilket leder till ytterligare problem med att inte betala.
Hm, är det inte lite starkt att likna det här mardrömsscenariot med IPRED? Visst, ipred är ju en helt tokig lag, men.. ändå.
Tack ändå för en bra blog 🙂
Jag tycker att det kan liknas med IPRED.
Tycker att denna artikel på svd säger mycket:
http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/artikel_2701391.svd
APB verkar tro att de sitter över lagen (rent praktiskt verkar de faktiskt ha rätt men det betyder inte att det ska tillåtas).
Gissar att vi får se vad domstolar säger och förhoppningsvis PP i EU och riksdagen så att dessa lagar kan tas bort.
Lagar som förtrycker en majoritet till nytta för en minoritet låter som ngt ett demokratiskt land inte bör syssla med.
Jag har sett den artikeln.
Sista rycket i omröstningen på min blogg!
Nästan 100 pirater har redan deltagit.
Vilket parti är Piratpartisternas andrahandsval?
http://infallsvinkel.wordpress.com/2009/04/05/piratpartisternas-andrahandsval/